Pondelkové espreso #20: Lockdown? Áno aj nie

Uplynulý týždeň bol hlavne o opatreniach v boji s pandémiou COVID-19. Slovensko možno počas Vianoc čaká lockdown.

Ani po viac ako týždni nevieme ako budú vyzerať naše Vianoce. Pred dvomi týždňami sa hovorilo o tvrdom lockdowne, no na začiatku minulého týždňa predstavil premiér Igor Matovič spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom iba sprísnenie opatrení.

Dobrá správa to bola najmä pre prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk a hotelierov, ktorých sa opatrenia prakticky týkať nebudú. Na druhej strany barikády ostali reštaurácie o niektoré obchody, ktoré hygienici odstrihli od zákazníkov úplne.

Chaotické opatrenia, ktoré prijíma vláda Igora Matoviča spôsobili, že sa posunuli aj kontroly na hraniciach. Mnohí pendleri sa totiž nedokázali v krátkom čase otestovať. Polícia náhodné kontroly na hraniciach spustila až počas uplynulého víkendu.

V piatok všetko inak

Chaos do opatrení prinieslo aj piatkové rozhodnutie o zákaze vychádzania, po ktorom zostalo na vláde úplne ticho. Nikto teda nevie, ako budú Vianoce na Slovensku vlastne vyzerať. Na niekoľko dní sa odmlčal aj premiér na sociálnej sieti Facebook.

Pandemická komisia ako poradný orgán vlády odporúčala okamžitý tvrdý lockdown spolu so zákazom vychádzania. Komisia navrhla, aby na Slovensku platil rovnaký zákaz vychádzania ako platil pred prvým celoplošným testovaním.

[powerkit_posts title=”” count=”1″ offset=”0″ image_size=”pk-thumbnail” category=”” tag=”” ids=”100016226″ orderby=”date” order=”DESC” time_frame=”” template=”list”]

Pandemická komisia však nemá právo prijímať opatrenia. Zákaz vychádzania môže vyhlásiť len vláda a to počas trvania núdzového stavu. Pandemická komisia podľa kuloárnych informácií navrhla prijať zákaz vychádzania na šesť týždňov, čo by znamenalo nutné predĺženie núdzového stavu. Ďalšie predĺženie núdzového stavu však vyžaduje zmenu ústavného zákona.

Kritika Matoviča

Nejasné opatrenia boli aj terčom kritiky zo strany prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá pritvrdila rétoriku voči vláde Igora Matoviča a v diskusnej relácii na rádiu Expres otvorene premiéra kritizovala. Prezidentka premiéra zároveň vyzvala, aby zvážil odovzdanie manažovania boja s pandémiou ochorenia COVID-19 inému členovi vlády.

Premiér Igor Matovič na kritiku prezidentky Zuzany Čaputovej opäť reagoval po svojom. Prezidentku prirovnal k Robertovi Ficovi a Mariánovi Kotlebovy, lebo si dovolila s premiérom nesúhlasiť. Matovič na prezidentku hádže zodpovednosť aj za druhé celoplošné testovanie, ktoré sa Matovičovi nepodarilo presadiť.

Núdzový donekonečna

Vláda minulý týždeň poslala do parlamentu expresne novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Novela umožní vláde takmer neobmedzené predlžovanie núdzového stavu. Vláda môže predĺžiť núdzový stav vždy o 40 dní a do 20 dní od predĺženia s ním musí súhlasiť Národná rada. Vláda Igora Matoviča má však v parlamente väčšinu a tak môže prakticky neobmedzene predlžovať núdzový stav.

Parlamentom minulý týždeň prešla aj reforma súdnictva, ktorá bude znamenať zníženie počtu súdov. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si od novely sľubuje hlavne kvalitnejších sudcov a tiež rýchlejšie rozhodovanie. Pribudnú tiež správne súdy, ktoré budú riešiť aj spory občanov so štátom.

Problematické testovanie

Slovensko má dlhodobo problém s dostatočným testovaním. Premiér Igor Matovič sa spolieha na nepresné antigénové testy, avšak tie neodhalia všetky prípady. Nové antigénové testovacie miesta zriadil aj rezort obrany počas minulého týždňa.

Napríklad minulú sobotu sa pozitivita PCR testov pohybovalo nad 21% a podobne tomu bolo v piatok a takmer 20% pozitívnych potvrdili testy aj vo štvrtok. Zlé čísla má však Slovensko počas celého minulého týždňa. Viac ako 5-tisíc prípadov pribudlo v stredu aj v utorok. Až 4-tisíc prípadov potom potvrdili testy aj za pondelok.  

Na Slovensku je podľa ministerstva zdravotníctva vážna až kritická. V zhoršujúcej sa situácii zorganizovali extrémisti okolo Mariana Kotlebu ďalší protest proti opatreniam. Ten posledný, ktorý sa konal 17. novembra, spôsobil masívne rozšírenie nákazy najmä v hlavom meste.

Avšak nie len na Slovensku máme v politike bláznov a klamárov. Jeden z rakúskych poslancov priamo v parlamente predvádzal neúčinnosť testov. Sporné video sa šíri internetom a odborníci poukazujú na jeho nepravdivosť.

Nový generálny

Poslanci minulý týždeň v parlamente schválili aj návrh rozpočtu na nasledujúci rok. Ten pre pandémiu ochorenia COVID-19 počíta s astronomickým schodkom a ďalším zadlžovaním Slovenska.

Prezidentka minulý týždeň vymenovala aj nového generálneho prokurátora. Tým sa po hlasovaní v parlamente stal Maroš Žilinka. Predseda Národnej rady Boris Kollár už oznámil aj termín voľby špeciálneho prokurátora.  

Poslanci si však minulý týždeň odhlasovali aj prerušenie schôdze do 18. decembra. Dôvodom prerušenia rokovania parlamentu je rozšírenie nového koronavírusu v pléne. Pre potvrdené ochorenie ostalo v karanténe hneď niekoľko koaličných poslancov. Koalícia tak nemala dostatok hlasov na schválenie ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Ďalšie kilečko

Minister hospodárstva Richard Sulík minulý týždeň predstavil aj ďalšiu sériu opatrení pre zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku a zníženie byrokracie. Druhé „kilečko“ obsahuje takmer 500 opatrení, ktoré majú zlepšiť a hlavne zjednodušiť podnikanie na Slovensku.

Ak chceme zlepšovať podnikateľské prostredie, nestačí prijať jedno samostatné opatrenie, je potrebných tisíc malých krokov.

priblížil minister Richard Sulík

Ministerstvo zdravotníctva zasa informovalo, že o peniaze neprídu rodičia, ktorí sa zúčastnili na prvom kole celoplošného testovania. Mnohí rodičia mohli pre chaotické usmernenia prísť o rodičovský príspevok pretože počas testovania dostali odmenu pár eur.

O peniazoch sa hovorilo aj na ministerstve kultúry. Rezort zverejnil informácie o hospodárení Slovenského národného divadla. Divadlo aj napriek nižším príjmom pre pandémiu COVID-19 šafárilo a rozdávalo peniaze vo veľkom. Mnohí zamestnanci dostali zaplatené dva krát – raz ako zamestnanci a za rovnakú prácu dostali vyplatené aj ďalšie peniaze ako podnikatelia.

Technologické novinky

Tesne pred Vianocami predstavil jednu novinku aj Apple. O klasických náhlavných Bluetooth slúchadlách sa hovorilo už dlhšiu dobu. Nové slúchadlá AirPods Max uzreli svetlo sveta tesne pred Vianocami. Nové slúchadlá však nepotešia cenou, tá sa zrejme bude pohybovať nad 600 eurami.

Svetlo sveta minulý týždeň uzrel aj nový WordPress 5.6. Nová verzia redakčného systému prináša hlavne drobné vylepšenia, ale pripravuje tiež WordPress na nové technológie.

Jeden problém však musí riešiť aj Facebook. Americké úrady totiž podali na Facebook žalobu, ktorej cieľom je prinútiť firmu aby sa rozdelila. Podľa generálnej prokuratúry v štáte New York a Federálnej obchodnej komisie sa má Facebook zbaviť Instagramu a tiež WhatsAppu.

K Applu sa vrátime ešte v závere. Apple zákazníkom posiela dotazník, v ktorom sa ich pýta na využívanie príslušenstva v balení iPhonu. Apple možno už v ďalšej generácii iPhonu odstráni z balenia aj dátový kábel, či napríklad samolepky s logom Apple.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články