Pondelkové espreso #21: Začal sa slovenský lockdown

Minulý týždeň bol hlavne o boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Nový koronavírus sa šíri aj v slovenskej vláde. Ochorelo niekoľko ministrov.

Situácia na Slovensku sa výrazne zhoršuje, pribúdajú tisíce nakazených denne a denne pribúdajú aj desiatky úmrtí. Pribúda však aj pacientov v nemocniciach, ktorých je už viac ako 2-tisíc. Minulý týždeň padali smutné rekordy, keď pribúdalo najviac úmrtí od začiatku pandémie.

Slovensko čakajú veľmi netradičné Vianoce. Politici sa totiž nedokázali zhodnúť na tvrdom lockdowne a namiesto toho tu máme akýsi pololockdown. Vláda síce schválila zákaz vychádzania avšak takmer s dvomi desiatkami rôznych výnimiek. O tvrdom lockdowne, tak nemôže byť v prípade Slovenska reč.

Do kostola áno, do obchodu nie

Zatvorené sú všetky nepotrebné obchody a aj tie, ktoré nechali hygienici otvorené môžu predávať len potraviny a nevyhnutný tovar. Mnohí obchodníci sa však veľmi rýchlo prispôsobili a predajne prerobili na výdajne tovaru. Zákazník si pred predajňou nakliká objednávku a často prakticky okamžite si ju vyzdvihne. Takto si politici predstavujú lockdown?

Politici nechali otvorené aj lyžiarske strediská a otvorené ostali aj kostoly. Ľudia by tiež mali vytvoriť akési rodinné bubliny, keď by sa mali počas Vianoc stretnúť len dve rodiny. Ako to však chce štát kontrolovať? Nijako. Pred stretávaním sa s rodinou však varovali aj odborníci, ktorí sa stretli aj s prezidentkou Zuzana Čaputovou.

Slovenský pololockdown by mal podľa želania politikov pomôcť hlavne zodpovednosťou nás všetkých. Mnoho Slovákov však bez problémov všetky vládne opatrenia ignoruje a ignorovali ich už počas prvej vlny pandémie. Ostáva nám tak iba dúfať, že opatrenia aj napriek ignorancii niektorých ľudí, pomôžu.

Pozitívni politici

Pozitívne testy na ochorenie COVID-19 mala minulý týždeň aj viacero slovenských politikov. Ako prvý bol pozitívne testovaní minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. V piatok potvrdili testy ochorenie COVID-19 aj premiérovi Igorovi Matovičovi.

V sobotu potom testy potvrdili ochorenie COVID-19 aj v prípade ministra obrany Jaroslava Naďa a tiež ministerky Veroniky Remišovej. Negatívny test mal potom napríklad minister zdravotníctva Marek Krajčí, avšak toho čaká v pondelok ďalší test.

Opatrenia pre gastro

Minulý týždeň sa konečne rozbehla pomoc aj pre gastro prevádzky a tiež pre prevádzky z cestovného ruchu. Informovalo o tom ministerstvo dopravy, pod ktoré gastro prevádzky a prevádzky v cestovnom ruchu spadajú. Na pomoc mnohé z prevádzok čakali dlhé mesiace a mnoho prevádzok sa pomoci už nedočkalo a museli zatvoriť.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny informovalo tiež o odklade platieb za sociálne poistenie. Firmy a živnostníci si budú môcť platby za sociálne poistenie odložiť až do konca júna 2021.

Ministerstvo hospodárstva spustilo ďalšiu vlnu dotácii na nájmy, o ktoré už môžu žiadať aj podnikatelia, ktorých zasiahla druhá vlna pandémie ochorenia COVID-19.

Ministerstvo školstva zverejnilo podmienky návratu detí do škôl. Deti zrejme pred návratom do školských lavíc čaká povinné testovanie pomocou antigénových testov.

Ministerstvo práce zverejnilo bližšie podmienky pre zariadenia sociálnych služiebopatrenia, ktoré pre nich budú platiť. Hygienici tiež zverejnili opatrenia pre hromadné podujatia.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články