Nová diaľnica D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec otvorená

Nová diaľnica na severe Slovenska zjednoduší cestovanie na Kysuciach. Obchvat Čadce môže ušetriť desiatky minút.

Z dôvodu protipandemických opatrení sa otvorenie diaľnice uskutočnilo bez slávnostných príhovorov, aj tak sa jedná o veľkú vec hlavne pre obyvateľov regióna Kysúc, ktorí otvorením obchvatu mesta Čadca ušetria v autách s diaľničnou známkou až 30 minút času. 

Verím, že motoristi aj občania regiónu ocenia nový úsek, že im bude dobre slúžiť. Šesťkilometrový obchvat Čadce totiž skráti v dopravnej špičke čas jazdy cez Kysuce až o 30 minút. A my pokračujeme ďalej, v príprave zvyšných úsekov na ťahu D3.

vyjadril sa Andrej Doležal minister dopravy a výstavby SR

Výstavba 5.673 metrov dlhého úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec začala koncom roka 2016 a na jeho realizácii sa podieľali stavebné firmy Strabag, Porr a Hochtief. Novootvorený úsek diaľnice D3 je súčasťou európskeho multimodálneho koridoru. Zmluvná cena za stavbu, spolufinancovanú Európskou úniou, predstavuje 239 miliónov eur bez DPH. 

Ide o stavebne veľmi náročné dielo. Nová plnoprofilová diaľnica do veľkej miery prechádza mimoriadne komplikovaným terénom a zastavaným územím. Časť úseku je vedená estakádou ponad obývané územie. Obsahuje celkom 2 polovičné mimoúrovňové križovatky, 19 mostov, 41 geotechnických konštrukcií a 28 protihlukových stien.

Ministerstvo považuje otvorenie úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec za významný prínos pre obyvateľov regióna Kysúc. Okrem odľahčenia dopravy v Čadci a priľahlých obciach má však aj medzinárodný význam, diaľnica vytvorí komfortné spojenie medzi Slovenskom a susedným Poľskom a Českom cez križovatku Svrčinovec, ktorá je súčasťou nadväzujúceho úseku D3 Svrčinovec – Skalité.

V tejto mimoúrovňovej križovatke je vyriešené prepojenie diaľnice a cesty I/11 vo všetkých dopravných smeroch. Otvorením úseku sa scelilo spolu dvadsať kilometrov bezpečnej a rýchlej cesty z Čadce až na hranice s Poľskom. Práve pre medzinárodný význam bol úsek financovaný zo zdrojov EÚ, z tzv. Nástroja na prepájanie Európy (CEF) a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. 

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články