Británia a EÚ sa dohodli. Tvrdý brexit možno nebude

Už o pár dní definitívne opustí Veľká Británia Európsku úniu. Pár dní pred odchodom to vyzerá na dohodu medzi Britániou a EÚ.

Veľká Británia opustila Európsku úniu po niekoľkých odkladoch ešte 31. januára tohto roka. Od tej doby však bežalo prechodné obdobie, kedy aj naďalej platili všetky pravidlá Európskej únie. Briti tak napríklad nemohli zaviesť víza a riešiť sa nemuselo napríklad ani clo.

Prechodné obdobie však skončí už 31. decembra. Po tomto termíne by nastal tvrdý brexit ak by sa Európska únia a Veľká Británia nedokázali zhodnúť na podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Problémový rybolov

Vyjednávači Veľkej Británie a Európskej únie sa nedokázali zhodnúť hlavne na podmienkach rybolovu. Britom sa nepáčilo drancovanie ich vôd rybármi z celej Európskej únie. Ani jedna zo strán nechcela ustúpiť – Briti nechceli rybárov z Únie do svojich vôd pustiť len tak a naopak Únia sa práva lovu v britských vodách nechcela vzdať.

Problémom boli ja podmienky hospodárskej súťaže. Vyjednávači o pravidlách odchodu Británie z Únie vyjednávali niekoľko mesiacov. Až v posledných hodinách však došlo k dohode a to zrejme pod tlakom možného odchodu bez dohody.

Tvrdý brexit?

Tvrdý brexit bol strašiakom od samotného referenda o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Odchod bez dohody by totiž znamenal problémy jak pre Britom, tak pre Úniu. Začali by platiť medzinárodné pravidlá týkajúce sa napríklad ciel, vývozu a dovozu.

Tvrdý brexit by bol napríklad pohromou pre slovenský automobilový priemysel, keď by nitriansky Jaguar vozil autá do Británie zrejme s vysokým clom.

Lenže Štedrý deň priniesol aj jednu pozitívnu správu – predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na sociálnej sieti Twitter informovala o uzatvorení dohody medzi vyjednávačmi Veľkej Británie a Európskej únie. Vyhneme sa možno tvrdému brexitu. Prečo možno?

Teraz máme so Spojeným kráľovstvom férovú a vyváženú dohodu. Bude chrániť záujmy EÚ, zabezpečí férovú súťaž a poskytne predvídateľnosť našim rybárskym komunitám. Európa ide ďalej.

napísala na sociálnej sieti Twitter predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Možno sa to stihne

Samotná dohoda je síce uzatvorená avšak rozhodne to ešte neznamená, že sa stihne schváliť do konca roka. Brexitovú dohodu musí odobriť všetkých 27 štátov a čas sa kráti.

Navyše brexitovú dohodu bude musieť odobriť aj Britský parlament a tiež Európsky parlament. Je teda otázne, či sa podarí dohodu ratifikovať ešte pred skončením prechodného obdobia.

Navyše netreba zabúdať ani na vianočné sviatky a tiež obmedzenia pre pandémiou ochorenia COVID-19. Britským aj európskym politikom už ostáva len veriť, že sa dohoda nezasekne na nejakom spornom bode.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články