Nové pravidlá pre obchod s Veľkou Britániou

Od zajtra začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie tovaru z a do Veľkej Británie. Pripraviť sa treba na platenie clá aj DPH.

Dôvodom je skončenie prechodného obdobia po Brexite, počas ktorého platila vo Veľkej Británii legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie.

Nové pravidlá sa riadia „pobrexitovou“ dohodou, ktorú sa podarilo uzavrieť medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Dohodu vyjednali vyjednávači Európskej únie a Veľkej Británie na Štedrý deň.

Nové pravidlá  

Od zajtra, 1.1.2021, sa Spojené kráľovstvo pre nás definitívne stáva treťou krajinou. Tovary dovezené z Veľkej Británie je tak potrebné od tohto dátumu precliť ako v prípade tovarov z tretích krajín.

Podnikatelia, ale aj bežní občania musia podať colné vyhlásenie. Hoci sa vo väčšine prípadov bude na základe „pobrexitovej“ dohody uplatňovať nulová alebo znížená sadzba pre dovozné clo, v niektorých prípadoch sa vymeraniu colných poplatkov nevyhnete.

Colné kontroly

Všetok tovar z a do Veľkej Británie od zajtra podlieha colnému dohľadu a colným kontrolám na hraniciach alebo na letiskách. Na podanie elektronického dovozného alebo vývozného colného vyhlásenia potrebujete kvalifikovaný elektronický podpis, nainštalované podpisové komponenty v počítači zo slovensko.sk, aktivovanú elektronickú schránku na Ústrednom portáli verejných služieb a registráciu v informačnom systéme Centrálny elektronický priečinok.

Firmy tiež potrebujú tzv. číslo EORI, ktoré je platné v celej Európskej únii a používa sa pri podávaní colného vyhlásenia v každom z členských štátov.

Iba do 22 eur

Aj napriek „pobrexitovej“ dohode platia pravidlá ako v prípade iných tretích krajín. Pri zásielkach do hodnoty 22 eur neplatíte clo ani daň z pridanej hodnoty (DPH).

Ak je zásielka vo vyššej hodnote, tak ju musíte precliť, pričom platíte DPH, od hodnoty zásielky 150 eur platíte aj clo. Veľká Británia sa Európskou úniou dohodla na nulových resp. znížených clách a kvótach pre dovážaný tovar, prihliadať sa však pri colnom konaní bude na pravidlá pôvodu stanovené „pobrexitovou“ dohodou.

Colné poplatky

Finančná správa upozorňuje tiež na colné poplatky. Tie sa totiž netýkajú iba cla, ktoré môže byť nulové alebo znížené na základe „pobrexitovej“ dohody, ale súčasťou je aj DPH a prípadne spotrebná daň, ak ide o tovar, ktorý je predmetom tejto dane.

Dohoda neupravuje vnútorné dane členských štátov, a preto, ak sa nebude vymeriavať clo, tak DPH prípadne spotrebná daň sa vyberať bude.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články