V Nitre sprísňujú opatrenia. Premiér sľúbil aj kvalitné testy

Počty chorých v Nitre rýchlo pribúdajú. V okrese preto plánujú aj celoplošné testovanie. Kvalitné testy prisľúbil aj premiér Igor Matovič.

Regionálni hygienici sprísnili opatrenia v Nitre pre zhoršujúcu sa situáciu. V okrese Nitra už platí prísnejšie obmedzenie na počet zákazníkov na prevádzke. Od dnešného dňa môže byť na prevádzke vždy maximálne 1 zákazník na 25 metrov štvorcových plochy. Prevádzky s menšou výmerou môžu mať na predajni len jedného zákazníka.

Podmienky pre obchody v okrese Nitra:

  • počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 25 m2 z predajnej plochy prevádzky určenej pre zákazníkov; to neplatí pre deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby
  • pokiaľ predajná plocha prevádzky určená pre zákazníkov nedosahuje 25 m2 , v prevádzke v jednom okamihu sa môže nachádzať najviac 1 zákazník (táto podmienka sa nevzťahuje na deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby),
  • zabezpečiť maximálne možné využitie dostupných pokladní tak, aby sa minimalizoval počet zákazníkov čakajúcich pred pokladňami,
  • v prípade samoobslužných pokladní zabezpečiť zachovávanie odstupov medzi osobami v radoch, vrátane bočných odstupov minimálne 2 m (to neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti),
  • v interiéroch prevádzky zabezpečiť zachovávanie odstupov medzi osobami v radoch minimálne 2 m (to neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti).

Okrem toho však hygienici v okrese zatvorili už aj materské školy. Tie môžu byť otvorené len pre zamestnancov v kritickej infraštruktúre a zdravotníctve pre deti do 7 rokov.

Premiér sľubuje testy

V okrese Nitra sa pre zhoršujúcu sa situáciu plánované aj lokálne celoplošné testovanie. Premiér dnes na Facebooku napísal, že štát zabezpečí na testovanie kvalitné testy.

Včera som hovoril s primátorom Nitry Marekom Hattasom o nevyhnutnosti nasadiť plošné testovanie celého okresu, tak ako svojho času na Orave – ktoré z najhoršieho slovenského regiónu urobilo najlepší na Slovensku. Ubezpečil som ho, že v žiadnom prípade nepoužijeme testy RapiGen, o ktorých kvalite sú závažné pochybnosti.

Napísal premiér Igor Matovič na Facebooku

V Nitre plánujú zriadiť od piatku 8. 1. do nedele 10. 01. približne 40 odberných miest. Termín celoplošného testovania v Nitre sa môže zmeniť z dôvodu tvrdého lockdownu, alebo inej nepredvídateľnej situácii.

Odberných miest je síce menej, ako počas prvého celoplošného testovania, ale práve preto sme celoplošné testovanie naplánovali na 3 dni, aby sa každý mohol dať otestovať.

povedal primátor mesta Marek Hattas

Polícia sprísňuje kontroly

Pre zhoršujúcu sa situáciu sprísňuje kontroly aj polícia, tá o tom informovala na sociálnej sieti Facebook. Kontroly sú na vstupoch priamo do Nitry a policajti budú kontrolovať dôvody cesty do Nitry.

Z dôvodov vážnej epidemiologickej situácie a kolabujúcej nemocnice pristúpili nitrianski policajti od dnešného rána k prísnejšej kontrole dodržiavania aktuálneho protiepidemiologického opatrenia s dôrazom na zákaz vychádzania v zmysle uznesenia Vlády Slovenskej republiky č. 808 z 31. decembra 2020. Osoby cestujúce do Nitry za účelom zamestnania sa preukazovali potvrdením od zamestnávateľa. Ak takéto potvrdenie nemali boli upozornení, aby si ho zabezpečili. Vodiči boli pri kontrole disciplinovaní a ústretoví za čo im od nás patrí veľká vďaka.

Uviedla polícia na Facebooku
Total
4
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články