Európska lieková agentúra schválila vakcínu proti COVID-19 od Moderny

Európska lieková agentúra schválila použitie druhej vakcíny proti COVID-19. Vakcínu od firmy Moderna ešte musí schváliť Európska komisia.

Európska lieková agentúra (EMA) schválila použitie zatiaľ druhej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Po vakcíne od firiem Pfizer a nemeckej spoločnosti BioNTech ide len o druhú očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 schválená pre použitie v Európskej únii.

Schváliť distribúcii vakcíny od Moderny ešte musí Európska komisia. Schválenie od komisie sa však očakáva v najbližších hodinách.

Táto vakcína nám poskytuje ďalší nástroj na prekonanie súčasnej pandémie. Je dôkazom úsilia a odhodlania všetkých zúčastnených, nakoľko máme toto druhé pozitívne odporúčanie očkovacej látky len krátko po roku od vyhlásenia pandémie WHO.

uviedla Emer Cooke, výkonná riaditeľka EMA

Účinnosť takmer 95%

Klinické štúdie ukázali, že vakcína COVID-19 Moderna bola účinná pri prevencii v boji s ochorením COVID-19 u osôb od 18 rokov. Do procesu bolo celkovo zapojených asi 30.000 dobrovoľníkov.

Polovica dostala vakcínu a polovica dostala placebo. Zúčastnení dobrovoľníci nevedeli, či dostali vakcínu alebo placebo. Účinnosť bola vypočítaná u približne 28.000 ľudí vo veku od 18 do 94 rokov, ktorí nemali známky predchádzajúcej infekcie.

Štúdia preukázala 94,1% zníženie počtu symptomatických prípadov COVID-19 u ľudí, ktorí dostali vakcínu (11 zo 14.134 očkovaných osôb dostalo COVID-19 so symptómami) v porovnaní s ľuďmi, ktorí dostali placebo (185 zo 14 073 ľudí, ktorí dostali placebo, dostali COVID-19 s príznakmi). To znamená, že vakcína v skúške preukázala 94,1% účinnosť.

Menej vážnych prípadov

Štúdia tiež preukázala 90,9% účinnosť u účastníkov s rizikom závažného COVID-19, vrátane pacientov s chronickým ochorením pľúc, srdcovými chorobami, obezitou, ochorením pečene, cukrovkou alebo infekciou HIV. Vysoká účinnosť sa udržala aj medzi pohlaviami, rasovými a etnickými skupinami.

Vakcína COVID-19 Moderna sa podáva ako dve injekcie do ramena s odstupom 28 dní. Najčastejšie vedľajšie účinky očkovacej látky COVID-19 Moderna boli zvyčajne mierne alebo stredne závažné a zlepšili sa do niekoľkých dní po očkovaní. 

Najbežnejšími vedľajšími účinkami sú bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, zimnica, horúčka, opuchnuté alebo citlivé lymfatické uzliny pod pažou, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť a zvracanie. 

Podmienečne povolená

Vakcína od firmy Moderna dnes získala podmienečné povolenie na distribúciu v Európskej únii. Schváliť ju musí ešte Európska komisia a po schválení komisiou sa môže začať s distribúciou vakcíny v celej EÚ.

Európska komisia si od Moderny zatiaľ objednala 80 miliónov dávok vakcíny. V rámci Európskej únie silnejú hlasy na pomalé očkovanie a tiež pomalé rozhodovanie Európskej liekovej agentúry.

V USA je už vakcína od Moderny schválená niekoľko týždňov a vo Veľkej Británii schválili už aj tretiu očkovaciu látku od firmy AstraZeneca. Byrokratický proces v EÚ je komplikovaný a tiež zdĺhavý. EÚ tak za mnohými inými štátmi zaostáva v počte zaočkovaných.

To môže mať fatálne následky pre celú EÚ. V mnohých krajinách pribúdajú rýchlo počty nakazených. Nie len na Slovensku raketovo pribúda aj pacientov v nemocniciach a tie sú preťažené. Európski úradníci však majú dostatok času na zdĺhavé posudzovanie vakcín.  

Ako vakcína funguje?

Vakcína Moderna predstavuje tzv. mRNA vakcínu. Jej úlohou je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Vírus používa na vstup do buniek ľudského organizmu tzv. spike proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu.

Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na tvorbu spike proteínu, ktorý si ľudský organizmus po očkovaní sám vytvorí. Ľudský imunitný systém následne rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky.

Ak sa následne ľudský organizmus stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať: protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19.

Spike proteín je pritom len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19. Rovnako mechanizmus mRNA nedokáže meniť DNA či inak zasiahnuť do genetickej informácie človeka. mRNA z vakcíny nezostáva v ľudskom tele, ale po krátkom čase sa rozpadne.

Total
5
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články