Galantská nemocnica bude vyhradená pre pacientov s COVID-19

Ministerstvo zdravotníctva, po rokovaní so zástupcami nemocníc reprofilizuje, ďalšiu nemocnicu. Informoval o tom rezort zdravotníctva.

Po nemocnici v Novom Meste nad Váhom sa aj nemocnica v Galante zmení na tzv. červenú nemocnicu. Zariadenie sa tak bude starať len o pacientov s COVID-19. Opatrenie má pomôcť stabilizovať situáciu v Nitre, ale aj celom regióne.

Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpa. Podľa aktuálnych štatistík je v nemocniciach hospitalizovaných 3.146 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 207 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 246 ľudí. Ide o historické maximá.

Prvým zdravotníckym zariadením špeciálne určeným na starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 bola nemocnica v Novom Meste nad Váhom. Jej vytvorením reagovalo ministerstvo zdravotníctva na situáciu v danom regióne. K prvej tzv. červenej nemocnici od 7. januára pribudne ďalšia. 

„Po intenzívnych rokovaniach s predstaviteľmi Sveta Zdravia a okolitými nemocnicami pristupuje ministerstvo zdravotníctva  SR k reprofilizácii nemocnice Galanta,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura.

Aktuálna štatistika ochorenia COVID-19. (zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR)

Ako doplnil účelom opatrenia je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Ministerstvo poskytne nemocnici 3 ventilátory pre liečbu najťažších pacientov. Čím kapacita s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie stúpne na desať. Galantská nemocnica disponuje 432 lôžkami, z ktorých je až 315 s prívodom kyslíka, nemocnica navýšila svoju kapacitu pre pacientov vyžadujúcich kyslíkovú liečbu.

Aktuálna situácia v nemocnciach

Zároveň operačné stredisko nebude prevážať akútnych pacientov do nemocnice v Galante. Nemocnica bude mať aj po štvrtku v prevádzke urgentný príjem pre všetkých pacientov, detské oddelenie s pohotovosťou a bude zabezpečovať pôrody v akútnom režime. Plánované gynekologicko-pôrodnícke zákroky prevezme nemocnica v Nových Zámkoch.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články