Ďalšia finančná pomoc z ministerstva kultúry je vyplatená

Ministerstvo kultúry informovalo o výške vyplatených prostriedkov v rámci výzvy pre kultúrno-kreatívny priemysel.

Ministerstvo kultúry koncom roka spustilo nový dotačný systém, vďaka ktorému môže po prvý raz udeľovať dotácie na pomoc v mimoriadnych situáciách, ako je aj pandémia koronavírusu.

Prvá výzva, ktorá bola ukončená koncom roka 2020, podporila 269 žiadostí v celkovej výške 853.200 eur. Predstavovala finančnú pomoc tým, ktorí od marca do septembra 2020 pre súbeh nemohli čerpať finančnú podporu z projektu Prvá pomoc ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Pre žiadateľov bolo 7 dní v týždni zriadené call centrum a o spustení a priebehu výzvy sme informovali aj prostredníctvom oznamu vo verejnom záujme v RTVS.

V kreatívnom a kultúrnom priemysle pracuje množstvo ľudí, ktorých nie je vidieť, ako napríklad známych hercov či hudobníkov. Zvukári, osvetľovači a podobné profesie nedostali podporu z iných zdrojov. Táto prvá výzva im ponúkla finančnú pomoc.

povedala ministerka kultúry Natália Milanová

Aby ministerstvo mohlo poskytovať finančné dotácie, bola potrebná séria legislatívnych zmien – nový dotačný zákon a tzv. antiCOVID-ová novela 2. Tie sa začali pripravovať ešte počas leta aj v diskusii s odborníkmi z kultúrno-kreatívneho priemyslu.

Spoločne s týmito finančnými prostriedkami tak ministerstvo kultúry vyčlenilo počas roka 2020 pre umelecké, technické a podporné profesie extra 21 a pol milióna eur.

Vieme, že tento sektor si vyžaduje ďalšiu podporu, a preto ministerstvo kultúry plánuje v najbližších týždňoch spustiť ďalšiu výzvu, ktorá bude určená pre občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie dlhodobo vykonávajúce činnosť v sektore kultúry.

Uviedlo ministerstvo kultúry

V súčasnosti v spolupráci s ministerstvom hospodárstva prebieha výzva, ktorá je určená pre firmy v kultúrno-kreatívnom priemysle, ako sú s.r.o., akciové či komanditné spoločnosti. Podniky môžu žiadať o dotáciu do konca marca.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články