Registračný formulár na očkovanie proti COVID-19 je dostupný pre ďalšie profesie

Večer 6. januára 2021 sme mali na Slovensku 10.751 ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, informoval o tom rezort zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva v súčinnosti s Národným centrom zdravotníckych informácií rozširuje kapacity termínov ako aj okruh osôb, ktoré sa môžu prihlásiť na očkovanie. Prioritne rezort pozýva zdravotníckych pracovníkov, ktorí diagnostikujú, liečia a zabezpečujú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19. Registráciu v tejto chvíli môžu využiť aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú.

Sem patria študenti zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach.

Ďalšou pre skoré očkovanie priorizovanou skupinou pre rizikovosť svojho povolania sú zamestnanci zariadení sociálnych služieb kam patria aj domovy sociálnych služieb a terénni sociálni pracovníci. 

O očkovanie vo vakcinačných centrách požiadať aj zamestnanci mobilných odberných miest, záchrannej služby a obslužné organizácie pracujúce v nemocniciach. Rezort zdravotníctva komunikuje s ďalšími ministerstvami o zadefinovaní povolaní patriacich pod kritickú infraštruktúru. Okruh ľudí, ktorí budú očkovaní v prvej vlne sa tak ešte upraví, resp. rozšíri o ďalšie zamestnania. 

Všetci títo môžu využiť registráciu, vybrať si termín a jedno zo šiestich vakcinačných centier. Od piatka 8. januára 2020 sa k trom nemocniciam v Bratislave, nemocnici v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach pridajú ďalšie. 

Ministerstvo zdravotníctva oslovilo všetky nemocnice na Slovensku, ktoré sú subjektami hospodárskej mobilizácie, ktorých je viac ako 70, a ponúkli im možnosť aj mimo vakcinačných centier zaočkovať svojich zamestnancov.

Nemocnice postupne nahlasujú svoje očkovacie kapacity a ministerstvo im doručuje potrebné počty vakcín. Tak bude mimo už registrovaných záujemcov zaočkovaných ďalšie stovky zdravotníkov. Na Slovensku sa už dnes očkuje v 55 zariadeniach. Z nich sa postupne, po preočkovaní svojich zamestnancov, stávajú vakcinačné centrá.

Online registrácia, Požiadavka o očkovanie, bude postupne rozširovaná nielen o vakcinačné centrá, cieľom ministerstva zdravotníctva je postupne pokryť všetky okresy, ale aj o ďalšie skupiny osôb vyzvaných k očkovaniu, podľa povolaní, rizika veku, zdravotného stavu a následne menej rizikovej širokej verejnosti nad 18 rokov, podľa fáz ako sú uvedené a schválené v Národnej stratégii očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach SR. 

Ministerstvo zdravotníctva má pripravenú vakcinačnú stratégiu čo najrýchlejšieho zaočkovania našej populácie, ktorá závisí len od dostupnosti vakcín na našom území. Už 7.1. sa  očkuje zdravotnícky personál vo viac ako 50tich nemocniciach. Hneď ako prejdú nemocnice pilotnou fázou očkovania, stanú sa z nich vakcinačné centrá s objednávkovým systémom. To má byť v každom okrese. Za január má postupne prísť na Slovensko 208 tisíc dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 11 tisíc pilotných dávok od firmy Moderna. Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita. 

povedalminister zdravotníctva Marek Krajčí

Prvá dodávka vakcíny od spoločnosti Moderna, v počte 5 tisíc dávok, by mala prísť na Slovensko v pondelok (11. januára 2021). Následne sa začne očkovať aj touto vakcínou. Ďalších 6 tisíc, od tohto výrobcu, očakáva ministerstvo 18. januára 2021. Ministerstvo upozorňuje, že tak ako u iných liečiv, bude použitie konkrétnej vakcíny (od daného výrobcu) na rozhodnutí lekára.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články