Štefan Holý mal výnimku. ÚVZ zvažuje ich úplné zrušenie

Nezodpovedné správanie jedného z popredných politikov vládnej koalície môže skomplikovať život mnohým Slovákom.

Už pred Vianocami sa objavila kauza vicepremiéra Štefana Holého zo strany Sme rodina. Politik opakovane cestuje do Veľkej Británie za rodinou a po poslednom návrate z Veľkej Británie sa niekoľko členov vlády dokonca nakazilo ochorením COVID-19.

Holý odmietal ukázať RT-PCR test, ktorému sa mal podľa pravidiel podrobiť pred opustením Veľkej Británie. Druhou možnosťou bolo, že by ostal v povinnej karanténe a test absolvoval až na Slovensku. Keďže však bol prítomný na rokovaní vlády, bolo jasné, že Holý by mal mať test pred návratom na Slovensko.

Výnimky sú možné od apríla 2020, a to na základe záverov Ústredného krízového štábu. Sú potrebné najmä preto, že žiadna právna norma nedokáže obsiahnuť všetky životné situácie. Do dnešného dňa boli vydané výnimky pre tisíce občanov. ÚVZ SR nemôže nikomu dať výnimku sám z vlastnej iniciatívy. Na jej udelenie akejkoľvek osobe je potrebná žiadosť člena vlády SR.

Uvádza v stanovisku Úrad verejného zdravotníctva, v ktorého kompetencii je udeľovanie výnimiek z platných opatrení.

Až teraz však vyšlo najavo, že Holý mal výnimku od Úradu verejného zdravotníctva a schválil mu ju hlavný hygienik Ján Mikas. Pre nezodpovedné správanie Holého teraz Úrad verejného zdravotníctva zvažuje zmenu v udeľovaní výnimiek.

Výnimky pritom mali byť pôvodne určené hlavne pre prípady, keď napríklad niekto potrebuje absolvovať liečbu, či návštevu lekára v zahraničí. Mikasov úrad zároveň priznal, že výnimku dostalo viacero politikov.

Cesta za rodinou do Veľkej Británie však rozhodne nie je tento dôvod. Pokiaľ chcel Štefan Holý vycestovať za rodinou mal dodržať všetky platné opatrenia a podrobiť sa testu a karanténe.

Alibisticky znie aj výhovorka hlavného hygienika, že Úrad verejného zdravotníctva nemá kompetenciu na preverovanie skutočných dôvodov, prečo sa o výnimku žiada. O výnimku pritom môže požiadať len niektorí z členov vlády. Mikasov úrad nepovedal kto žiadal o výnimku v prípade Štefana Holého, či to bol sám vicepremiér alebo niektorý iný člen vlády.

Úrad nie je kompetentný preverovať závažnosť každého zo stoviek dôvodov, ktoré sa uvádzajú v žiadostiach. Uvedené patrí do pôsobnosti jednotlivých členov vlády.

Píše sa v stanovisku ÚVZ

ÚVZ zároveň v stanovisku uvádza, že na najbližšom zasadnutí Ústredného krízového štábu bude otvorená téma výnimiek. ÚVZ by podľa stanoviska neprekážalo, keby sa ich udeľovanie zrušilo.

Úrad otvorí problematiku výnimiek na najbližšom Ústrednom krízovom štábe. Ak by boli obmedzené alebo zrušené, privítame to. Chápeme, že občania môžu akékoľvek výnimky vnímať citlivo.

Doplnil ÚVZ

Výnimky by sa rušiť nemali, pretože pre niektorých ľudí sú skutočne potrebné. ÚVZ by ich však nemal vydávať politikom, ktorí sú leniví po návrate z cudziny podrobiť sa karanténe alebo ísť na test.

Plat vicepremiéra Holého je mesačne niekoľko tisíc eur a pokiaľ má dostatok prostriedkov na pravidelné cestovanie do Veľkej Británie za rodinou, má zrejme dostatok peňazí aby si mohol dovoliť zaplatiť RT-PCR test pred odletom z Veľkej Británie. Pokiaľ na to dostatok prostriedkov nemá, má ostať v domácej karanténe rovnako ako všetci obyčajní smrteľníci.

Tí za nedodržanie pravidiel schytajú mastné pokuty a politici ich pravidelne porušujú. Takto teda rovnosť, ktorou sa pred voľbami vyhrážal premiér Igor Matovič rozhodne nevyzerá. Mal by sa pozrieť do vlastných radov, koľko členov vlády opakovane obchádzalo a nedodržiavalo platné opatrenia. Nie je sa potom čomu diviť, že bežní smrteľníci majú už opatrení plné zuby.

Cestovanie za rodinou do Veľkej Británie rozhodne nie je dostatočným dôvodom na udelenie akejkoľvek výnimky. Ešte viac komicky však znie návrh predsedu Sme rodina a predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára. Ten chce aby boli poslanci parlamentu očkovaní proti ochoreniu COVID-19 medzi prvými. Podľa Kollára sú poslanci kritickou infraštruktúrou štátu. Poslanci však rozhodne nepatria medzi kritickú infraštruktúru štátu. Vládna koalícia mala myslieť na opatrenia, tak aby napríklad poslanci mohli rokovať aj online. Pokiaľ to dokáže Európsky parlament, mali by to dokázať aj slovenskí poslanci.

Vakcínu by v prvom rade mali dostať zdravotníci, hasiči, či policajti. Ak nám skolabujú nemocnice pre nedostatok lekárov a zdravotných sestier, nebudú sa zrejme o chorých pacientov starať poslanci.

Total
1
Shares
2 komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články