Trump: Najhorší prezident USA? Môže z neho byť nakoniec terorista?

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump si podpílil konár na ktorom práve sedel. Odvracajú sa od neho aj jeho verní.

To čo vyviedol dosluhujúci americký prezident Donald Trump v stredu, keď vyzval svojich stúpencov aby zobrali útokom budovu Kapitolu, sídlo amerického Kongresu, sa zapíše čiernymi písmenami do americkej histórie.

Už predvolebná kampaň ukázala ako nebezpečné je, keď je u moci blázon. Tým bezpochyby Trump je a dokazoval to počas celého svojho funkčného obdobia. Stačí sa pozrieť na obchodnú vojnu s Čínou a vlastne s celým svetom. Rovnako ignorancia pandémie COVID-19 znamenala stovky tisíc úmrtí v USA.

Dva tábory

Joe Biden to po inaugurácii rozhodne nebude mať jednoduché. Spoločnosť v USA bola zrejme naposledy tak polarizovaná počas občianskej vojny. Trump národ rozdelil na dva tábory – ľudí, ktorí ho milujú a samozrejme druhý tábor, ľudí, ktorí ho nenávidia.

Trump sa však do histórie zapíše aj zrejme ako jeden z najhorších prezidentov USA. Jeho počínanie museli mnohokrát zastaviť až súdy, ktoré mu zrušili niekoľko jeho exekutívnych príkazov. Trump totiž v rukách sústreďuje obrovskú moc.

Na rozdiel od Slovenska, kde má prezident iba minimálne právomoci, v USA má v rukách prezident exekutívnu moc. Nemusí čakať na rozhodnutie Kongresu, mnohokrát stačí aby prezident vydal exekutívny príkaz. Stačí spomenúť iba kauzu Huawei, kde stačil príkaz prezidenta aby čínsku firmu odstavil od technológii amerických firiem.

Vojna s WHO

Bidena čaká ťažké obdobie, kedy bude musieť naprávať škody napáchané jeho predchodcom. Niektoré škody však už ani Biden nebude môcť napraviť – stovky tisíc zbytočne vyhasnutých ľudských životov, ktoré prehrali boj s ochorením COVID-19.

Biden bude tiež musieť naprávať pošramotenú povesť USA po celom svete. Trump sa totiž počas svojho funkčného obdobia rozhádal asi s celým svetom. Mnohé jeho kroky vyvolali ostrú vlnu kritiky a USA sú teraz v izolácii. Názory a rozhodnutia dosluhujúceho prezidenta urobili chaos.

USA na príkaz Trumpa vystúpili hneď z niekoľkých medzinárodných organizácii. Naposledy to bolo z WHO. Trump totiž začal obviňovať WHO z toho, že pomaly reagovalo na pandémiu ochorenia COVID-19. Jednoducho potreboval hodiť na niekoho vinu pre zvyšujúci sa počet obetí v USA. Lenže Trump si zrejme neuvedomuje, že WHO nemá v boji s pandémiou prakticky žiadne páky. WHO nemôže štátom prikazovať aké opatrenia a kedy majú zaviesť. Na to jednoducho nemá WHO právomoc. Samotný Trump pritom zosmiešňoval COVID-19 od samotného začiatku.

Vojna s Iránom

Počas svojho pôsobenia však rozvíril vody aj útokom na Irán. V spore s Iránom dokonca Trump hrozil ničením historických pamiatok. Po tom ako americké jednotky zabili iránskeho generála revolučných gárd Gásema Sulejmáního sa dala čakať odplata zo strany Iránu. Aby Trump situáciu „upokojil“ tak poslal Iránu odkaz – ak príde k odplate zaútočíme na historické pamiatky na zozname UNESCO. Zasiahla aj šéfka UNESCO, ktorá Trumpovi pripomenula medzinárodné zmluvy, ktorými sú USA viazané. Tie zakazujú zámerne útočiť na historické pamiatky na zozname UNESCO. 

Trump uvalil na Irán aj sankcie, kde však ostal o samote a k tomuto kroku sa nepridali ďalšie štáty. Snemovňa reprezentantov dokonca hlasovala o obmedzení vojenských právomocí amerického prezidenta. Útok na iránskeho generála totiž zabudol Trump oznámiť Kongresu. Iracký premiér pre útok vyzval na odchod amerických vojakov z Iraku.

Obchodná vojna

Počas svojho funkčného obdobia vyvolal Trump aj obchodnú vojnu s Čínou, keď zaviedol vysoké clá na tovar z Číny. Lenže obchodná vojna USA a Číny znamenala katastrofu pre trhy a mnohí investori prišli o nemalé peniaze. Turbulentné časy trvali niekoľko mesiacov a keď už to vyzeralo na upokojenie situácie prišiel COVID-19.

V januári prišla dobrá správa o uzatvorení dohody USA a Číny. Svet sa potešil, že Trumpom vyvolaní spor konečne skončí. Paseka na trhoch, ktorú spôsobila obchodná vojna, sa potupne zmierňovala. Lenže, to netrvalo dlho.

Vojna s covidom

Lenže po troch vojnách prišla štvrtá a oveľa horšia. Do sveta sa práve z Číny začal šíriť smrteľný vírus SARS-CoV-2. Na začiatku minulého roka sa do sveta začalo šíriť ochorenie COVID-19.

A to bola ďalšia vojna, ktorú Donald Trump prehral. Od prvých prípadov v USA, Trump tvrdil, že ide o obyčajnú chrípočku. Pandémiu zľahčoval a keď prišli prvé problémy, ukázal práve na WHO. Lenže všetci ľudia nie sú takí hlúpi ako si Trump myslí. Dosluhujúcemu prezidentovi začali ubúdať priaznivci a predvolebné prieskumy začali favorizovať Bidena. Trump teda otočil a zrazu začal volať po nesení rúška, aj keď to od začiatku odmietal.

Trumpa skritizoval aj jeho predchodca Barack Obama, keď mu vyčítal chaotické riadenia boja s pandémiou. USA vlastne s pandémiou nijako nebojujú – infikovaných je k dnešnému dňu 21,6 milióna ľudí a ochoreniu podľahlo už viac ako 366-tisíc ľudí. To pre Trumpa rozhodne nie je dobrá vizitka.

Vojna s Demokratmi

Práve v období pred začatím šírenia COVID-19 prišla ešte jedna vojna. Americký prezident začal vojnu s Demokratmi a Snemovňou reprezentantov. Tí ho obvinili zo zneužívania moci a podali na neho ústavnú žalobu.

Trump sa tak stal len tretím prezidentom v histórii USA, ktorý čelili procesu impeachmentu. Proces impeachmentu mohol skončiť až Trumpovým predčasným koncom vo funkcii prezidenta. Nestalo sa tak. Trumpov impeachment narazil v Senáte, kde mali prevahu vtedy Republikáni a tí svojho prezidenta logicky podržali.

Vojna s Američanmi

Trump však nebojoval len s Demokratmi. Trump v minulom roku začal aj vojnu s Američanmi. Po brutálnom útoku policajtov na Afroameričana Georgea Floyda sa po celých USA rozhorela vlna nepokojov a násilných demonštrácii.

Pre násilné demonštrácie v hlavnom meste Washington sa dostal Trump do sporu aj s ministrom obrany. Trump totiž žiadal o nasadenie Národnej gardy avšak to vtedajší minister obrany Mark Esper odmietol.

Lenže to nebol jediný boj, ktorý s Američanmi Trump zahájil. Blížili sa prezidentské voľby a Trump cítil v kostiach svoju prehru. Namiesto férového boja sa však uchýlil k šíreniu poloprávd, či dokonca priamo klamstiev. Predvolebná kampaň tak bola plná špinavostí a išlo zrejme o najšpinavšiu kampaň v histórii USA.

Trump však voľby aj napriek šíreniu klamstiev prehral a prezidentom sa stane Demokrat Joe Biden. Lenže ani to Trumpovi nezabránilo v šírení klamstiev o údajných podvodoch vo voľbách. Všetko to vyvrcholilo tento týždeň, keď Trump poslal svojich priaznivcov aby zaútočili na Kapitol.

Vojna so sociálnymi sieťami

S posledným vyčíňaním Trumpa súvisí aj vojna so sociálnymi sieťami. Trump aj cez sociálne siete burcuje svojich priaznivcov a podnecoval ich k násilnostiam. Jeho vyčíňanie stálo život minimálne päť ľudí. Zranených malo byť podľa posledných údajov niekoľko stoviek ľudí.

Trump však pocítil aj hnev sociálnych sietí a najmä jeho obľúbeného Twitteru už pred voľbami. Twitter zakročil a mnohé príspevky Trumpa začal Twitter označovať ako sporné a odkazoval na zdroje, ktoré vyvracali jeho tvrdenia.

Trump začal hroziť Twitteru tvrdými krokmi ak bude pokračovať v označovaní jeho príspevkov. Twitter však v označovaní príspevkov pokračoval a Trump svoje hrozby nesplnil. Lenže po násilnostiach v Kapitole pritvrdil aj Twitter. Ten zablokoval jeho účet na 12 hodín a požadoval odstránenie troch správ, ktoré Trump pridal na Twitter.

Twitter nakoniec dnes pristúpil k tvrdšiemu kroku a účet dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa natrvalo zablokoval.

Ešte tvrdšie však k Trumpovi pristúpili Facebook a Instagram. Tam dostal zákaz zatiaľ na neurčito a to minimálne na dobu dvoch týždňov, kým moc neprevezme Biden. Otázne je, či po dvoch týždňoch Facebook a Twitter nakoniec odblokujú jeho účty.

Skončí ako terorista?

Ako skončí terajšie vyčíňanie Donalda Trumpa je už viac menej jasné – odchodom z Bieleho domu. Aby však k jeho odchodu nedošlo ešte skorej ako si myslel. Po jeho vyčíňaní vo Washingtone sa totiž ozvali Demokrati, ktorí žiadajú jeho odvolanie z funkcie. Trump by sa tak stal prvým prezidentom USA, ktorý by dva krát počas jedného funkčného obdobia čelil impeachmentu.  

Viacerí priaznivci Donalda Trumpa sa teraz na konci jeho funkčného obdobia od neho odvracajú. Vo funkcii predčasne skončilo niekoľko vysokopostavených úradníkov Trumpovej administratívy. Mnohí a to najmä Demokrati však Trumpa priamo označujú za teroristu.

Aj keď posledné vyjadrenia zo strany Trumpa sú už voči demonštrantom tvrdšie, tak sa Trump už do histórie zapíše ako prezident, ktorý poslal svojich priaznivcom aby zaútočili na Kapitol.

Podpílil si konár

Trump svojím správaním v poslednom období popudil aj dlhoročných spojencov. Skritizoval ho napríklad aj britský premiér Boris Johnson, ktorý pritom bol dlhodobo jeho spojencom.

Trump to so svojím vyčíňaním preháňal už od skončenia prezidentských volieb, keď odmietol uznať svoju porážku. Jeho právnici podali niekoľko desiatok žalôb, v ktorých tvrdili, že boli výsledky volieb zmanipulované. Všetky žaloby však súdy pre nedostatok dôkazov zmietli zo stola.

Aj napriek tomu však Trump na Twitteri šíril svoje pravdy o podvodoch vo voľbách. O podvodoch hovoril aj pred voľbami, avšak dodnes neukázal žiadne dôkazy. Je otázne, či išlo iba o taktiku alebo či Trump skutočne v údajné podvody veril.

Ako sa však hovorí, tak dlho sa chodí s džbánom po vodu až…. Trump naozaj nevedel kedy skončiť a uznať porážku. Namiesto toho poslal dav aby obsadili Kapitol. Tým si však Trump nakoniec podpílil konár na ktorom práve sedel.

Total
2
Shares
2 komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články