Ďalšie plytvanie s vakcínou. Cibulkovú s manželom zaočkovali prednostne. Je čas nastaviť jasné pravidlá

Na Slovensku sa začalo vo veľkom plytvať s nedostatkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Prednostne očkujú politikov aj známe osobnosti. Lekári čakajú márne.

Namiesto toho aby sa s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 zaobchádzalo nanajvýš zodpovedne, tak sa s vakcínou plytvá. Medzi prednostne očkovanými sa objavujú politici a aj známe osobnosti. V EÚ sú zatiaľ schválené len dve vakcíny a počet vakcín je obmedzený. Druhú vakcínu pritom Európska lieková agentúra schválila iba tento týždeň.

Isto sa dá pochopiť, že medzi prvými zaočkovanými bol napríklad profesor Krčmérypoprední infektológovia a lekári. Rovnako sa dá pochopiť pokiaľ je medzi prvými napríklad prezidentka, ale aby vakcínu medzi prvými dostala mladá tenistka? Alebo aby sa medzi prvými očkovali poslanci, či napríklad trnavský župan?

Vakcinačný plán hoďte do koša

Slovensko prijalo vakcinačný plán proti ochoreniu COVID-19. Ten stanovuje kedy a v akom poradí sa bude očkovať proti ochoreniu COVID-19. Medzi prvými majú byť zdravotníci, hasiči a policajti – teda tí, ktorí sú v prvej línii boja s ochorením COVID-19.

Ak si to ešte niekto neuvedomuje, tak bez nich skutočne neprežijeme. Aktuálna štatistika ministerstva zdravotníctva hovorí, že s ochorením COVID-19 bojuje 2936 zdravotníkov. Pri aktuálne úmrtnosti viac ako 1,4% to znamená, že bohužiaľ Slovensko príde o 41 zdravotníkov, ktorí budú chýbať v boji s ochorením COVID-19. Mnohí z nich sa pritom nakazili pri starostlivosti o pacientov, nakazila sa pri práci, nie na diskotéke alebo pri rodinnej návšteve.

Na Slovensku je v karanténe takmer 3-tisíc zdravotníkov. Namiesto nich očkujeme tenisky s manželmi a politikov?

Každá dávka vakcíny by si teda mala nájsť cestu hlavne k zdravotníkom. Tých budeme v nasledujúcich týždňoch skutočne potrebovať a bez ich pomoci neprežijú stovky a možno aj tisíce Slovákov. Iba v Nitre stúpla úmrtnosť v decembri oproti bežným číslam na takmer trojnásobok. Ak si to politici alebo teniska Cibulková neuvedomujú, tak rozhodne nepatria medzi kritickú infraštruktúru štátu.

Politici: NIE

Medzi prvými zaočkovali množstvo politikov. Zaočkovať sa napríklad nechal trnavský župan a tiež vícežupan Trnavského kraja. Páni, prepáčte, ale ani jeden z vás nemal vakcínu dostať. Zobrali ste vakcínu pre dvoch zdravotníkov, aby ste boli pred kamerami. Alibistická výhovorka, že idete príkladom v tomto prípade rozhodne neobstojí. Ani jeden z vás nie je dostatočná autorita pre všetkých Slovákov, aby ste mali právo byť medzi prvými.

Pochopím napríklad očkovanie prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá na rozdiel od trnavského župana a vícežupana Trnavského kraja je autoritou pre mnoho Slovákov. Je najdôveryhodnejšou slovenskou političkou a preto môže jej krok pomôcť s očkovaním v neskorších fázach.

Rovnako pochopím, ak medzi prvými je napríklad premiér alebo minister zdravotníctva. Tam by však očkovanie politikov malo skončiť. Ak majú potrebu politici vyjadriť podporu očkovaniu, môžu to urobiť veľmi jednoducho. Väčšina slovenských politikov rada využíva napríklad sociálne siete, stačí teda občas pridať príspevok podporujúci očkovanie.

Poslanci kritická infraštruktúra?

Ešte bláznivejšie znie nápad predsedu parlamentu Borisa Kollára. Ten požaduje aby medzi prvými zaočkovanými boli aj poslanci parlamentu, pretože sú podľa neho kritickou infraštruktúry štátu. Slovensko teda vyplytvá viac ako 300 vakcín na poslancov, ktorí rozhodne nemajú byť v prvej vlne.Kollár tvrdí, že parlament by v prípade rozšírenia nákazy nemohol rokovať. To však nie je pravda. Stačilo aby slovenskí politici namiesto posielania si odkazov cez Facebook, začali konečne robiť to za čo si ich všetci platíme. Keď dokáže online rokovať Európsky parlament, prečo to nedokáže ten slovenskí? Pán predseda, stačí iba hľadať cestu a nie vždy voliť tú najjednoduchšiu a najkratšiu.

Páni poslanci pokiaľ dokážete behom jedného dňa prijať zákon, ktorí umožní vláde prakticky neobmedzene predlžovať núdzový stav, isto viete upraviť legislatívu, aby ste mohli rokovať aj online.

Cibulková? To akože fakt?

Denník N dnes informoval, že medzi prednostne zaočkovanými bola aj bývalá slovenská teniska a mini hviezdička Dominika Cibuľková s jej manželom Michalom Navarom. Ďalšie dve vyplytvané dávky vakcíny, pre ľudí, ktorí ich vôbec v tejto vlne nemali dostať.

Nemocnica tvrdí, že ide o pochybenie jednotlivca z vakcinačného centra. V prvom rade však ide o pochybenie systému a nie jednotlivca. Sú jasne nastavené pravidlá a tými sa treba riadiť. Pokiaľ si môže ktokoľvek dopísať kohokoľvek na vakcinačnú listinu, tak to nie sú pravidlá. To je chaos.

Ešte odpornejšie znie vyjadrenie Cibulkovej, ktorá sa ku všetkému vyjadrila na sociálnych sieťach. Namiesto toho aby si začala sypať popol na hlavu za obrovský prešľap, tak Cibulková tvrdí, že netušila o nejakých prioritách pri očkovaní.

To si už aj Cibulková o nás myslí, že sme všetci hlúpi a naivní? Média od predstavenia vakcinačného plánu pravidelne a celkom podrobne informujú o tom ako bude očkovanie prebiehať. Pokiaľ teda Cibulková nežije niekde na mesiaci alebo v bubline, tak ako nemohla vedieť, že nemá právo sa očkovať?

Papalášizmus ako vyšitý

Opäť ide o prípad chrapúnstva a papalášizmu, ktorým trpia aj naši politici. Asi iba ťažko uveriť tvrdeniu, že Cibulková netušila, kedy príde na radu. Dominika, rad na teba a na bežných smrteľníkov príde až v poslednej vlne a to bude niekedy okolo Veľkej noci. Dovtedy sú tu skupiny obyvateľov, ktorým hrozí bezprostredné riziko smrti. Áno, ak si to ešte niekto neuvedomuje vírus SARS-CoV-2 zabíja.

Je mi veľmi ľúto, že som sa nechala voviesť do omylu, keď som sa pri sprevádzaní blízkeho v nemocnici len informatívne opýtala, v akom období by sme mohli prísť na rad pri očkovaní. Ak by som čo i len tušila, že sa dopúšťam vážneho pochybenia, a že len nevypĺňam voľné miesto v poradovníku, v žiadnom prípade by som možnosť zaočkovať sa nevyužila.

Z vyjadrenia Dominiky Cibulkovej, celé vyjadrenie si môžete prečítať na jej Facebooku.

Škoda, že slovenské mini celebrity a politici si nevedia priznať chybu a postaviť sa problému čelom. Podobne ako to urobil napríklad vicepremiér Štefan Holý. Počkajte, to vlastne tiež nebolo s kostolným poriadkom. Ďalší príklad papalášizmu, keď na súkromné cesty do Veľkej Británie dostane politik výnimku a nemusí dodržiavať nastavené opatrenia. Odporné, hnusné a nechutné zneužívanie moci.

Treba jasné pravidlá

Je na čase aby zrejme zakročilo ministerstvo zdravotníctva a konečne stanovilo pre vakcinačné centrá jasné pravidlá. Žiadne predbiehanie. Žiadni politici. Žiadne rádoby slovenské celebrity. Ide sa podľa poradia a každý si musí počkať.

Ak to tie slovenské celebrity nevedia pochopiť – ochorenie COVID-19 vďaka vakcíne našťastie nedostanete, ale čo keď si zlomíte ruku alebo nohu? Prídete do nemocnice a tam vám povedia, aby ste šli domov, pretože sa o vás nemá kto postarať? Namiesto toho aby totiž vakcínu dostali zdravotníci sa vyplytvala na vás.

Všetci by sme asi chceli mať už očkovanie za sebou, aby sme mohli konečne aspoň čiastočne žiť normálne. Všetci sa chceme stretávať s rodinou a s priateľmi. V tejto ťažkej chvíli si však treba uvedomiť, že prioritou nie sú „bežní“ ľudia. Prioritou sú naozaj zdravotníci, hasiči, policajti, či tí, ktorí sa starajú o starších ľudí. Smutné je, že elita národa si to skutočne neuvedomuje a namiesto toho aby svoju dávku prenechali lekárom a zdravotným sestrám, tak sa s radosťou pretŕčajú v médiách aby nahrabali nejaké tie body. Odporné a nechutné.

Total
4
Shares
1 komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články