Ministerstvo zdravotníctva odsúdilo očkovanie Cibulkovej

Ministerstvo zdravotníctva odsúdilo prednostné očkovanie bývalej tenisky Dominiky Cibulkovej. Rezort tvrdí, že ide o zlyhanie jednotlivca.

Ministerstvo sa vyjadrilo k prednostnému očkovaniu bývalej tenisky Dominiky Cibulkovej a jej manžela Michala Navaru, ktorý dostali vakcínu mimo poradie. Cibulková navyše vo svojom vyjadrení uvádza, že netušila, že porušuje pravidlá vakcinácie. Tie sú pritom už niekoľko týždňov komunikované médiami.

Zásadne odmietame uprednostňovanie osôb mimo oficiálnych zoznamov a priorít očkovacej stratégie. Považujeme to za absolútnu neúctu voči všetkým zdravotníkom, ktorí už mesiace bojujú v prvej línii. Opakovane vyzývame všetky nemocnice, ktorým boli zabezpečené vakcíny proti COVID-19, aby dodržiavali určené postupy a pravidlá očkovania.

Uviedlo v stanovisko Ministerstvo zdravotníctva

Nemocnice dostali podľa rezortu zdravotníctva niekoľko dokumentov, v ktorých je jasne definovaný nielen postup pri evidencii, skladovaní a podávaní vakcín, ale aj presnejšie stanovuje okruh osôb, ktoré majú byť v tejto fáze očkované ako prvé, a to bez výnimiek.

S nemocnicami bude ministerstvo zdravotníctva preverovať, či nedošlo alebo nedochádza k ďalším porušeniam postupov a pravidiel očkovania. Ak zistí rezort pochybenia, bude žiadať vyvodenie zodpovednosti, vrátane finančných sankcií pre manažment nemocnice.

V prípade neoprávneného očkovania v Univerzitnej nemocnici v Bratislave išlo o individuálne zlyhanie, ako dnes uviedla Univerzitná nemocnica Bratislava Kramáre. Vedenie nemocnice rozhodlo, že pracovník, ktorý do oficiálnych zoznamov zdravotníkov doplnil osoby mimo poradia, už nebude pracovať vo vakcinačnom centre, ani sa nijakým spôsobom nebude podieľať na vakcinácii.

Doplnil rezort zdravotníctva

V nemocniciach aktuálne chýba 2936 zdravotníkov, ktorí sú v karanténe pre ochorenie COVID-19 alebo pre podozrenie naň. Každá dávka vakcíny by tak mala smerovať hlavne zdravotníkom a nie politikom, či iným osobám.

Vítame, že sa pani Cibulková dodatočne vyjadrila, že chce pomôcť v osvetovej kampani. V tejto chvíli by najlepšou formou kampane bola dobrovoľná práca v nemocniciach a následné informovanie o vážnosti ochorenia COVID-19 a dôležitosti očkovania.

Uvádza v závere rezort zdravotníctva
Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články