ÚVZ: takmer 9-tisíc výnimiek na základe žiadostí od ministerstiev

Od apríla do decembra 2020 udelil Úrad verejného zdravotníctva vyše 8800 individuálnych výnimiek z aktuálne platných opatrení.

Individuálne výnimky sú možné od apríla 2020 na základe záverov Ústredného krízového štábu SR, pretože žiadna právna úprava podľa ÚVZ nedokáže obsiahnuť všetky životné situácie.

ÚVZ SR udelil od apríla do konca decembra 2020 celkovo 8886 individuálnych výnimiek pre občanov a to vždy na základe žiadosti člena vlády SR. Jedna výnimka pritom mohla zahŕňať aj viac ľudí. Dôvody boli pracovné aj súkromné.

Rodinné dôvody boli podľa ÚVZ odhadom v 2000 prípadoch. Starostlivosť o maloleté dieťa a príbuzných bola ako dôvod uvedená minimálne v 300 prípadoch.

ÚVZ SR nemôže nikomu dať individuálnu výnimku sám z vlastnej iniciatívy, ani neprijíma žiadosti občanov o výnimky. Tí sa musia obracať na členov vlády SR, ktorí následne môžu požiadať Úrad. ÚVZ SR nie je kompetentný preverovať závažnosť každého zo stoviek dôvodov, ktoré sa uvádzajú v žiadostiach. Uvedené patrí do pôsobnosti jednotlivých členov vlády. ÚVZ SR tieto žiadosti teda neposudzuje a neschvaľuje, resp. nezamieta. Osoby zasielajú žiadosti jednotlivým členom vlády podľa ich rezortnej príslušnosti (ministerstvá). Tí ich opodstatnenosť posudzujú.

Uviedol v stanovisku Úrad verejného zdravotníctva

Požiadať mohol a môže podľa stanoviska ÚVZ každý jeden občan, ktorý nespadá do automatických výnimiek uvedených vo vyhláške ÚVZ SR. Individuálne výnimky žiadajú členovia vlády najmä pre iné osoby, občanov, ktorí ich o to požiadali, ale v určitom množstve prípadov aj pre seba.

Opäť pripomíname, že Úrad otvorí problematiku výnimiek na najbližšom Ústrednom krízovom štábe. Ak by boli obmedzené alebo zrušené, privítame to. Chápeme, že občania môžu akékoľvek výnimky vnímať citlivo.

Doplnil v stanovisku ÚVZ

Zastúpenie jednotlivých ministerstiev na žiadostiach o individuálne výnimky od septembra do decembra 2020:

 • Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky: 2 %
 • Ministerstvo financií Slovenskej republiky: 0,4 %
 • Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky: 57,8 %
 • Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky: 0 %
 • Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky: 1,1 %
 • Ministerstvo obrany Slovenskej republiky: 0,6 %
 • Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky: 4,3 %
 • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky: 2,3 %
 • Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky: 0,8 %
 • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky: 3,2 %
 • Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky: 15,7 %
 • Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: 7,2 %
 • Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky: 4,1 %
 • Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky: 0,1 %
 • Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie: 0,2 %
 • Úrad vlády SR: 0,2 %

Výnimky pre najvyšších

O individuálnu výnimku pre seba požiadali podľa ÚVZ najmä z pracovných dôvodov členovia vlády: Ján Budaj, Štefan Holý, Ivan Korčok, Ján Mičovský a Richrad Sulík. Výnimku dostali aj prezidentka Zuzana Čaputová cez ministra ZVaEZ a premiér Igor Matovič z dôvodu služobných ciest.

V týchto prípadoch sa vzťahovala aj na členov delegácie vrátane viacerých novinárov. Výnimky pre podpredsedu vlády Štefana Holého

Úrad verejného zdravotníctva eviduje výnimky udelené v týchto dátumoch a to vždy na jeden vstup na územie SR: 20.11.2020, 27.11.2020, 4.12.2020, 11.12.2020 a 18.12.2020 Pričom v prípade poslednej k 8.1.2021 bola žiadosť o výnimku stiahnutá.

ÚVZ SR nemá podľa stanoviska vedomosť, či boli udelené výnimky aj reálne využité.

Individuálna výnimka

Platné opatrenia, respektíve vyhlášky upravujúce vstup na územie Slovenskej republiky obsahujú od začiatku ich existencie viacero výnimiek, ktoré sa týkajú rôznych osôb a životných situácií.

Automatickú výnimku z preukazovania sa negatívnym testom a z domácej karantény majú/mali napríklad posádky nákladnej dopravy, autobusovej dopravy, piloti, posádky zdravotnej služby, niektorí medicínski pracovníci, niektorí zamestnanci kritickej infraštruktúry, osoby s trvalým pobytom v SR zamestnaní v susedných krajinách, niektorí štátni zamestnanci a zamestnanci pri výkone práce vo verejnom záujme, osoby požívajúce na území Slovenskej republiky diplomatické výsady a imunity, poslanci Európskeho parlamentu zvolení v SR a ich rodinní príslušníci.

O takúto výnimku netreba žiadať, ani sa nikde neeviduje. Všetky aktuálne platné automatické výnimky možno nájsť vo vyhláške č. 7. ÚVZ SR.

Výnimka môže byť udelená aj pre ďalšie osoby, avšak na základe žiadosti člena vlády Slovenskej republiky, ktorého o to osoby požiadajú. Ide teda o individuálnu výnimku.

Žiadosti občania zasielajú jednotlivým členom vlády podľa ich rezortnej príslušnosti (ministerstvá), ktorí posudzujú oprávnenosť žiadosti.

Členovia vlády následne odošlú posúdenú žiadosť Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý udelí výnimku.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články