Na Slovensku je prvých 5-tisíc kusov vakcíny Moderna

Európska komisia a tiež Európska lieková agentúra schválili druhú vakcínu pre použitie v EÚ. Prvých 5-tisíc dávok je už na Slovensku.

Ministerstvo zdravotníctva na Facebooku informovalo, že na Slovensko dorazilo prvých 5-tisíc kusov vakcíny od spoločnosti Moderna. Táto vakcína je druhou schválenou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 na použitie v Európskej únii.

Samotná účinnosť bola určená v III. fáze klinického skúšania v skupine 28 000 ľudí od 18 do 94 rokov, u ktorých predtým nebolo potvrdené ochorenie COVID-19. Skúšanie ukázalo, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov COVID-19 o 94,1 %: v skupine, ktorá dostala vakcínu sa vyskytlo 11 prípadov nákazy (zo 14 134 účastníkov), v skupine s placebom 185 prípadov (zo 14 073 účastníkov). To znamená, že vakcína v klinickom skúšaní preukázala účinnosť 94,1 %.

Uviedlo ministerstvo zdravotníctva

Doteraz bola v Európskej únii dostupná jediná očkovacia látka od spoločností Pfizer a nemeckej spoločnosti BioNTech. Táto vakcína však vyžaduje skladovanie pri extrémne nízkych teplotách pod 70°C. Vakcína od Moderny až takéto nízke teploty nepotrebuje.

Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 28 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, napuchnuté alebo citlivé uzliny v podpazuší, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica, horúčka, nevoľnosť a zvracanie.

Doplnil rezort zdravotníctva
Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články