Matovič sa obul aj do miest a obcí. Chce meniť aj zákon

Združenie miest a obcí Slovenska upozornilo vládu na dodržiavanie zákonov. S prikazovaním samospráve nesúhlasí ani primátor Hlohovca.

Samosprávy reagujú na zverejnenú zvukovú nahrávku z posledného zasadnutia vlády. Nahrávku vláda zverejnila aby mohol Igor Matovič dokázať, že Richard Sulík klamal o celoplošnom testovaní.

Som za to, aby sme im to dali príkazom, a zmeňme zákon, aby v takejto situácii, keď ide o ochranu života a zdravia, museli vykonávať pokyny armády alebo ministerstva zdravotníctva.

hovorí v závere nahrávky premiér Igor Matovič

Nahrávka však odtajnila viac ako zrejme Igor Matovič chcel. Premiér totiž v nahrávke hovorí, že je za zmenu zákona, aby mohla vláda prikázať samosprávam organizovanie celoplošného testovania a to aj v prípade, ak by s tým samosprávy nesúhlasili.

Zvukový záznam z rokovania vlády o zámere plošného testovania.

Samosprávy by museli poslúchať príkazy vojakov alebo rezortu zdravotníctva. Nadchádzajúce kolo celoplošného testovania totiž plánuje Igor Matovič hodiť celé práve na mestá o obce. Zbaví sa tak zodpovednosti za prípadný neúspech a zníži si aj náklady, keďže tie by zrejme tiež skončili na pleciach miest a obcí.

Združenie miest a obcí Slovenska je znepokojené vyjadreniami členov vlády, ktorí uvažujú o tom, že samospráva bude podriadená centrálnej vláde. Miestna územná samospráva stojí na princípoch a hodnotách jasne vymedzených v Ústave Slovenskej republiky, ústavných zákonoch, medzinárodných zmluvách vrátane Európskej charty miestnej samosprávy. Sme presvedčení, že ani zložitá situácia, v ktorej sa Slovenská republika nachádza nemôže byť dôvodom k úvahám o centralizácii, či príkazoch vo vzťahu k miestnej územnej samospráve.

Uviedlo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS)

Združenie miest a obcí Slovenska však nie je v pripomienkach proti vyjadreniu premiéra Igora Matoviča osamotené. Slová premiéra Igora Matoviča kritizoval aj poslanec strany Za ľudí a primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

Nebyť mojich kolegov starostov a primátorov (a našich ženských kolegýň), nebolo by žiadne plošné testovanie ani v prvom kole. Všetci sme si išli nohy, ruky polámať, aby sme to napriek organizačnému a informačnému chaosu, ktorý okolo toho vládol, zvládli tak, aby sme neohrozili našich občanov a malo to nejaký zmysel.

uviedol na sociálnej sieti primátor Hlohovca Miroslav Kollár

ZMOS vo svojom vyhlásení uviedol, že počas posledných 30 rokov nebola samospráva pre štát nikdy súperom, ale bola partnerom. Dôkazom podľa ZMOSu bolo aj prvé kolo celoplošného testovania.

Napokon, dokázala to aj počas každého testovania na nový koronavírus COVID – 19 a každému je zrejmé, že bez angažovanosti miest a obcí by to možno bolo skončilo fiaskom. Združenie miest a obcí Slovenska už od prvého testovania apelovalo na vládu, aby spojila testovanie s trasovaním. Žiaľ, nestalo sa tak a sme svedkami nekontrolovateľného šírenia koronavírusu.

Doplnil v stanovisku ZMOS

ZMOS uviedol, že opakovane vyzýval prezidentku aj vládu, že obyvatelia potrebujú rozvahu a nie rozruch. Akceptované neboli ani niektoré pripomienky ZMOSu k testovaniu a k praktických aspektom testovania.

Práve preto sme aj pred koncom minulého roka, a tiež hneď na začiatku roka apelovali na predstaviteľov štátu, že samosprávy budú súčinné pri testovaní obyvateľov, ale štát musí preukázať, že je pripravený. Tak materiálne, ako aj personálne. Namiesto stručnej a vecnej odpovede sme však svedkami úvah o príkazoch a nariadeniach, ktoré sa vylučujú s princípmi decentralizácie aj právneho štátu.

Uzatvára v stanovisku ZMOS
Total
0
Shares
1 komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články