viac

  Plošné testovanie bude aj nebude. Na otestovanie budete mať 9 dní

  Plošné testovanie bude aj nebude. Vláda dnes schválila úpravu zákazu vychádzania, ktorý však vstúpi do platnosti až od 27. januára. Až od tohto termínu bude potrebné mať pri sebe negatívny test aj pri ceste do práce. Zákaz vychádza pritom potrvá minimálne do 7. februára.

  Nepôjde teda o plošné testovanie ako tomu bolo v minulom roku, keď ľudia najmä v prvý testovací deň často čakali v hodinových radoch. Vláda sa spolieha aj na firmy, ktoré môžu testovať svojich zamestnancov.

  Situácia je veľmi kritická, ale dobrá správa je, že vďaka trpezlivosti ľudí postupne začínajú klesať čísla a začíname rozmýšľam nad tým, čo a kedy budeme môcť otvárať. V podstate sme tesne za vrcholom. Ak sa pozrieme na iné krajiny, čakalo by ná ešte niekoľko týždňov obmedzovania.

  povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí

  Bude aj nebude

  Zúčastniť sa plošného testovania nebudú musieť deti do 15 rokov a ani dôchodcovia nad 65 rokov. Tí budú môcť ísť napríklad do prírody aj bez testu. Podmienkou testovanie nebude ani pre tých, ktorí pracujú z domu. Zaobstarať si totiž bez testu budete môcť aj základné potreby.

  Som rád, že vláda po mnohých hodinách rokovania, ide o turbulentnú otázku, kontinuálnym skríningom poprosíme občanov Slovenska, aby sa pretestovali. Pretestovanie začne už zajtra 18. januára a bude trvať do 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti, kde sa nechajú otestovať. Vláda otvorila 250 mobilných odberných miest, kde sa môžu dať otestovať antigénovými testami, na vyše 100 miestach sa môžu dať otestovať PCR testami a testujú aj podniky.

  uviedol Krajčí

  Čo všetko bude patriť medzi základné potreby zatiaľ nie je jasné. Pravdepodobne však bez testu budete môcť ísť na nákup potravín, do drogérie, do lekárne, či k lekárovi. Samozrejme bez testu budete môcť ísť aj na test.

  Aj na dedinách

  Vláda sa spolieha na existujúce testovacie miesta, ale tiež na to, že ďalšie zriadia aj mestá a obce. Tie by podľa Krajčího mohli pomôcť hlavne počas víkendov.

  Existujúcich odberných miest je pritom len 250 a nie na všetky sa dá objednať na presný čas. Platiť však budú aj PCR testy, urobené v období od 18. januára do 26. januára.  Vláda sa spolieha aj na firmy a podniky, ktoré by si mali zorganizovať testovanie priamo vo firmách. Uznávané budú aj tieto testy.

  Testovanie bude zrejme čakať niekoľko stoviek tisíc ľudí. Tí budú mať na otestovanie však deväť dní. Najmä najbližšie dni však môže byť väčší nápor na testovacie miesta.

  Od februára COVID automat

  Minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že na základe výsledkov skríningové testovania rozdelia Slovensko na 37 horších a 36 lepších okresov. Horšie okresy od 3. februára potom čaká opäť skríningové testovanie.

  Ak bude celoplošný skríning úspešný, možno už 29. januára budem môcť avizovať, že od 1. februára bude možné uvoľnenie podľa covid automatu.

  uzatvoril Marek Krajčí

  To v či je okres v lepšej alebo horšej skupine sa dozvieme len 29. januára. Ako si teda vláda predstavuje následné testovanie ešte nie je jasné. Od 3. februára totiž nesmie byť test starší ako sedem dní. Opäť sa bez testu nedostanete ani do práce. Tento režim pritom bude platiť do 8. februára.

  Od 8. februára dúfa minister zdravotníctva Marek Krajčí v zlepšenie situácie. Práve od 8. februára by mal začať platiť COVID automat, avšak to len v prípade ak skríningové testovanie pomôže.

  Milan Šedivý
  Milan
  Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

  Podobné články

  Pribudlo 6-tisíc prípadov a viac ako 100 úmrtí

  Antigénové a PCR testy na Slovensku včera potvrdili viac ako 6-tisíc prípadov ochorenia COVID-19. Za včerajší deň však pribudlo viac ako 100 úmrtí. Zaočkovaných za včera pribudlo necelých 6-tisíc.

  Tripartita odsúhlasila návrh kľúčového zákona na trvalú ochranu zamestnancov

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo návrh nového zákona o podpore v čase skrátenej práce. Zmeny odsúhlasila už aj tripartita.

  MDV: Na odporúčanie hygienikov pozastavujeme praktickú výučbu v autoškolách

  Ministerstvo dopravy od zajtra pozastavuje Covid automat pre autoškoly. Stane sa tak na základe odporúčania rezortného hygienika.

  V nemocniciach je už viac ako 4-tisíc pacientov. Pribudlo 5-tisíc prípadov

  Stav v nemocniciach sa zhoršuje a počty pacientov posledné dni rastú. Aktuálne je v nemocniciach už viac ako 4-tisíc pacientov s ochorení COVID-19 alebo podozrením naň. Pribudlo aj 5-tisíc nových prípadov a takmer 100 úmrtí.

  Premiér sa zajtra stretne s odborníkmi. Majú riešiť ako ďalej

  Premiér Igor Matovič pozval v utorok 23. 2. na Úrad vlády SR vedcov a odborníkov. Majú riešiť ako ďalej bojovať s pandémiou COVID-19.

  Posledné články

  1 komentár

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu