Biden vyhral. Bude 46. prezidentom USA

V USA sa 3. novembra odohrali prezidentské voľby. Voľby, ktoré pravidelne ovplyvnia tvár celého sveta, svetovú ekonomiku a mnohé iné stránky nášho života. Za republikánov kandidoval Donald Trump a za demokratov zasa Joe Biden. Republikáni a Demokrati sa zhodujú v jednom – ide o historicky najdôležitejšie voľby v samostatnej histórii USA. Výsledky volieb boli známe až v sobotu – 46. prezidentom USA sa stal Joe Biden

  Trump na kolenách. Joe Biden bude 46. prezidentom USA

  Bolo to napätie avšak voliči rozhodli. 46. prezidentom USA sa stane Joe Biden, ktorý porazil súčasného prezidenta Donalda Trumpa.

  Kandidáti

  Donald Trump

  Neúspešný kandidát na prezidenta

  Odchádzajúci prezident USA

  Články

  Online prenos

  Výsledky

  Počet získaných voliteľských hlasov

  Joe Biden

  Donald Trump

  290

  214

  Ako sa volí prezident USA?

  Voľba prezidenta prebieha inak ako v prípade Slovenska. Vyhrať nemusí kandidát, ktorý celkovo získa najviac hlasov. Stalo sa to aj pri poslednej voľbe, keď vyhral Donald Trump. Jeho súperka Hillary Clintonová mala celkovo viac hlasov. Trump však získal hlasy v štátoch z vyšším počtom voliteľských hlasov.

  Čo sú voliteľské hlasy?

  Každému štátu prináleží istý počet voliteľských hlasov. Najmenej môže mať štát tri hlasy a najviac hlasov má štát z najvyšším počtom obyvateľov. Voliteľské hlasy sa prideľujú štátom podľa počtu obyvateľov. Celkový počet voliteľských hlasov je 538. Teoreticky sa tak môže stať, že obaja kandidáti by dostali aj rovnaký počet hlasov.

  Ako dlho sa volí v USA?

  Samotné hlavné voľby prebiehajú jeden deň. Voľba prebieha 3. novembra 2020. Avšak pravidlá umožňujú aj skoršie odovzdanie hlasu a tiež hlasovanie poštou. Odhady hovoria, že skoršie odovzdanie hlasov využilo zrejme až 90-miliónov Američanov.

  Dozvieme sa hneď aj výsledky?

  Výsledky volieb boli v USA väčšinou známe nasledujúci deň nášho času. Teraz však veľa ľudí využilo možnosť hlasovania poštou, čo spracovanie výsledkov predĺži. Donald Trump už avizoval, že neprebehne hladké odovzdanie moci a preto sa dá čakať, že minimálne v niektorých štátoch skončia výsledky na súde.

   

  Back to top button