COVID-19: Otázky a odpovede o britskej mutácii vírusu

Zodpovedané
0
0

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil na sociálnej sieti Facebook informácie o novej britskej mutácii koronavírusu SARS-CoV-2. Britská mutácia sa rýchlejšie šíri a je nákazlivejšia pre mladších ľudí. Ide tak o nebezpečnú mutáciu, aj keď sa zatiaľ nepotvrdila, že nová mutácia je smrteľnejšia.

Výskyt vírusu SARS-CoV-2 s mutáciou, ktorú vedci dokázali v južných častiach Anglicka, sa potvrdil aj v prvých laboratórnych vzorkách na Slovensku. V tejto súvislosti ÚVZ priniesol sumár najčastejších otázok a odpovedí o novom variante vírusu.

  • Musíte sa aby ste vedeli pridať komentár
Najlepšia odpoveď
0
0

Čo zatiaľ vieme o „Anglickom“ kmeni?

Uvedený kmeň má podľa údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) o 70% vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož.

Z dostupných údajov vyplýva, že šírenie nového variantu vírusu je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia v porovnaní s pôvodným vírusom ostávajú nezmenené.

V súčasnosti nie sú dôkazy o tom, že by nový variant vírusu zmenil protilátkovú odpoveď alebo účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

  • Musíte sa aby ste vedeli pridať komentár
0
0

Zvyknú sa vírusu meniť?

Všetky vírusy – vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19 – sa časom menia. K zmenám u vírusov dochádza, keď cirkulujú v populácii, a niektoré tieto zmeny môžu viesť k zmenám v charakteristikách vírusu. Ide o prirodzený proces evolúcie a adaptácie, ktorý je v prírode bežný a sám o sebe nie je dôvodom na znepokojenie.

Na celom svete boli doteraz identifikované stovky variácií vírusu SARS-CoV-2. Väčšina zmien tohto vírusu má dosiaľ malý až žiaden vplyv na to, ako sa prenáša, či na závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje.

  • Musíte sa aby ste vedeli pridať komentár
0
0

Ako sa sledujú nové varianty vírusu?

Na sledovanie mutácií je najspoľahlivejšie sekvenovanie. Medzi sviatkami Intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi poskytli Biomedicínskemu centru SAV prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7.

Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce tím virológa Borisa Klempu (Kristína Boršová, Viktória Čabanová) v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou (Jozef Nosek) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (Broňa Brejová a Tomáš Vinař) identifikoval tzv. anglický kmeň.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. Zameriavajú sa na dodržiavanie karantény a následného testovania ma COVID-19 na území Slovenskej republiky.

V prípade pozitivity po PCR testovaní vzorky na príkaz ministra zdravotníctva uskladňujú. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že na prítomnosť nového variantu vírusu budú diagnostikované v priebehu budúceho týždňa. Rovnakým spôsobom budú diagnostikované aj vybrané pozitívne testy z jednotlivých regiónov Slovenska.

  • Musíte sa aby ste vedeli pridať komentár
0
0

Zachytia testy aj nový variant vírusu?

V slovenských laboratóriách by nemalo dochádzať k zníženej citlivosti diagnostiky a aj nový britský variant vírusu by naše postupy mali odhaliť.

Pri novom variante vírusu sa môže znížiť účinnosť diagnostických testov, pri ktorých sa používa ako cieľový gén S-gén. Na základe Štandardného postupu pre mikrobiologickú diagnostiku pri suspektnej infekcii vírusom SARS-CoV2 pre laboratóriá klinickej mikrobiológie v Slovenskej republike by sa v našich laboratóriách mala diagnostika SARS-CoV-2 zameriavať na cieľové gény E-gén a RdRp-gén.

  • Musíte sa aby ste vedeli pridať komentár
0
0

Ako sa chrániť pred vírusom?

Aj v kontexte nových variantov vírusu ÚVZ zdôrazňuje nevyhnutnosť zastaviť šírenie vírusu pri jeho zdroji: udržiavať hygienu rúk, fyzický odstup, používanie rúšok a všetky ďalšie opatrenia. Zároveň platí, že čím viac ľudí bude očkovaných, tým viac sa zníži cirkulácia vírusu a tým sa zníži jeho potenciál pre nové mutácie a varianty.

  • Musíte sa aby ste vedeli pridať komentár
0
0

Kde nájdem ďalšie informácie?

Dôveryhodné doplňujúce informácie o výskyte a charakteristikách nového variantu vírusu nájdete napríklad na stránkach Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb. Aktuálnu správu ECDC nájdete na stránke ECDC: správa ECDC.

  • Musíte sa aby ste vedeli pridať komentár
Zobrazujem 6 výsledkov
Tvoja odpoveď
Vašu odpoveď na otázku môžete uverejniť ako hosť avšak budete mať menšie možnosti následnej úpravy. Viac možností získate ak . Ak ešte účet nemáte môžete si ho vytvoriť
Meno*
E-mail*